RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Email redcarpet@thespiderawards.com...

 

 

Saturday, June 9th, 2012

Program of Events

 

0.00 Opening Announcements
.......................................................................................................
8.05 Abstract

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.15 Advertising

NOMINEES

professional

..................................................

WINNERS

professional

.......................................................................................................
8.25 Architectural

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.35 Fashion

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.45 Fine Art

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.55 Nature

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.05 Nude

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.15 15 minute INTERVAL
.......................................................................................................
9.30 People

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.40 Photo
journalism

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.50 Portrait

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.00 Silhouette

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.10 Sport

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.20 Still Life

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.30 Wildlife

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.40 10 minute INTERVAL
.......................................................................................................
10.50 Photographer
of the Year

 

WINNERS

professional | amateur

 

 

.......................................................................................................
10.55 Closing Announcements
.......................................................................................................

 

 

 

WINNERS LIST

Professional

ABSTRACT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Edmond Terakopian - UK

MERIT OF EXCELLENCE

Terrell Neasley - USA

HONOR OF DISTINCTION

Stephen Clough - Canada

HONORABLE MENTION

Gary Annett - Australia

HONORABLE MENTION

Hiroyasu Matsui - Japan

HONORABLE MENTION

Martin van Lokven - Netherlands

HONORABLE MENTION

Ann Cutting - USA

HONORABLE MENTION

Kike Suay - Spain

HONORABLE MENTION

Joseph Romeo - USA

 

ADVERTISING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

David Allan Brandt - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Riccardo Magherini - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Juan Salvarredy - Argentina

HONORABLE MENTION

Craig Moodie - Australia

HONORABLE MENTION

Charit Pusiri - Thailand

HONORABLE MENTION

Cameron Davidson - USA

HONORABLE MENTION

Johan Visschedijk - Netherlands

 

ARCHITECTURAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Martin Schubert - Denmark

MERIT OF EXCELLENCE

DIEPHOTODESIGNER - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Adrian Davis - USA

HONORABLE MENTION

Martino Cusano - Italy

HONORABLE MENTION

Hiroyasu Matsui - Japan

HONORABLE MENTION

Swapan Mukherjee - India

HONORABLE MENTION

Tim Buchman - USA

HONORABLE MENTION

Gary Annett - Australia

 

FASHION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

AJ Raina - India

MERIT OF EXCELLENCE

Elisabeth Toll - Sweden

HONOR OF DISTINCTION

Joy Strotz - USA

HONORABLE MENTION

Ricky, Wing Kit Lo - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Barend Houtsmuller - Netherlands

HONORABLE MENTION

Al Rubin - USA

HONORABLE MENTION

Ann Cutting - USA

 

FINE ART

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Jim Shoemaker - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Kevin Nicholson - UK

HONOR OF DISTINCTION

Peter Liepke - USA

HONORABLE MENTION

Aldona Kmiec - Australia

HONORABLE MENTION

james haefner - USA

HONORABLE MENTION

Riccardo Magherini - Italy

HONORABLE MENTION

Jim Gallop - USA

HONORABLE MENTION

Carlos Domenech - USA

 

NATURE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Manuel Cosentino - Italy

MERIT OF EXCELLENCE

Layne Kennedy - USA

HONOR OF DISTINCTION

EUGENIO OPITZ - Hungary

HONORABLE MENTION

Rafal Maleszyk - USA

HONORABLE MENTION

Nicklas Blom - Sweden

HONORABLE MENTION

Chris McLennan - New Zealand

HONORABLE MENTION

Mikael Kapanaga - Russia

 

NUDE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Jeff Wack - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Klaus Kampert - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Jeff Palmer - USA

HONORABLE MENTION

Ruslan Lobanov - Ukraine

HONORABLE MENTION

Claire Mallett - USA

HONORABLE MENTION

Terrell Neasley - USA

HONORABLE MENTION

Binh Trinh - New Zealand

HONORABLE MENTION

Jim Fredlund - USA

 

PEOPLE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Tomasz Gudzowaty - Poland

MERIT OF EXCELLENCE

Dilip Bhatia - India

HONOR OF DISTINCTION

Terri Gold - USA

HONORABLE MENTION

Jez Coulson - USA

HONORABLE MENTION

Lars Nyman - Sweden

HONORABLE MENTION

Fausto Podavini - Italy

HONORABLE MENTION

Ann Cutting - USA

HONORABLE MENTION

Edward Yanowitz - USA

 

PHOTOJOURNALISM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Larry Louie - Canada

MERIT OF EXCELLENCE

Paolo Marchetti - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Alan K. E. A. Marques - Brazil

HONORABLE MENTION

Pierpaolo Mittica - Italy

HONORABLE MENTION

Nikos Pilos - Greece

HONORABLE MENTION

Lars Nyman - Sweden

HONORABLE MENTION

Dani Pozo - Spain

 

PORTRAIT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Julie Wajs - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Henk van Mierlo - Netherlands

HONOR OF DISTINCTION

jason florio - USA

HONORABLE MENTION

Binh Trinh - New Zealand

HONORABLE MENTION

Brandon Thibodeaux - USA

HONORABLE MENTION

Peter Steinhauer - USA

HONORABLE MENTION

Lina Reinsbakken - Norway

HONORABLE MENTION

K M Asad - Bangladesh

 

SILHOUETTE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Walter Rothwell - UK

MERIT OF EXCELLENCE

Renato D'Agostin - USA

HONOR OF DISTINCTION

Marilyn Maxwell - USA

HONORABLE MENTION

Fabrizio Intonti - Italy

HONORABLE MENTION

Carien Schippers - USA

HONORABLE MENTION

Brandon Thibodeaux - USA

HONORABLE MENTION

Antonio gibotta - Italy

 

SPORT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Dilip Bhatia - India

MERIT OF EXCELLENCE

Sharon Castro - USA

HONOR OF DISTINCTION

Mirko Ries - Switzerland

HONORABLE MENTION

Jonathan Andrew - Netherlands

HONORABLE MENTION

Miguel Barreira - Portugal

HONORABLE MENTION

Philip Brown - UK

HONORABLE MENTION

Tomasz Gudzowaty - Poland

 

STILL LIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

R.D.Wayne Holloway - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Sue Foll - UK

HONOR OF DISTINCTION

Henk van Mierlo - Netherlands

HONORABLE MENTION

Bruce Peterson - USA

HONORABLE MENTION

Laurence Jones - UK

HONORABLE MENTION

William Castellana - USA

HONORABLE MENTION

Dale M Reid - Canada

HONORABLE MENTION

Ralph Pleasant - USA

 

WILDLIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sandra  Štimac - Croatia

MERIT OF EXCELLENCE

Jerry Whitty - USA

HONOR OF DISTINCTION

Louis Gaillard - France

HONORABLE MENTION

Richard Garvey-Williams - UK

HONORABLE MENTION

Carmen Spitznagel - Germany

HONORABLE MENTION

Hal Kaye - USA

HONORABLE MENTION

Terry Turrentine - USA

 

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sandra  Štimac - Croatia

MERIT OF EXCELLENCE

Larry Louie - Canada

HONOR OF DISTINCTION

Walter Rothwell - UK

 

WINNERS LIST

Amateur

ABSTRACT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Andrea Kornfeld - Hungary

MERIT OF EXCELLENCE

Hugh Jones - USA

HONOR OF DISTINCTION

Daniel Kencke - USA

HONORABLE MENTION

Eduardo Fujii - USA

HONORABLE MENTION

Helen Jolliffe - UK

HONORABLE MENTION

Yasuteru Kasano - Japan

HONORABLE MENTION

Arja Redel - Switzerland

HONORABLE MENTION

Vanessa Bertagnole - Australia

HONORABLE MENTION

Marisol Pastor - Spain

 

ARCHITECTURAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Rupert Horst Portugaller - Austria

MERIT OF EXCELLENCE

Alex Attard - Malta

HONOR OF DISTINCTION

Wajid Drabu - USA

HONORABLE MENTION

Charles Corda - USA

HONORABLE MENTION

Jeff Olson - USA

HONORABLE MENTION

Kristian Kjaer Moe - Denmark

HONORABLE MENTION

julie kimpton - Australia

 

FASHION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Linda Hale - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Marie-Louise Cadosch - Switzerland

HONOR OF DISTINCTION

Alexander Kamakaev - Russia

HONORABLE MENTION

Anna Zavileiskaia - Hungary

HONORABLE MENTION

Tatsuo Suzuki - Japan

HONORABLE MENTION

Monika Brand - Germany

HONORABLE MENTION

Marco Benedetti - Switzerland

 

FINE ART

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Alex Attard - Malta

MERIT OF EXCELLENCE

Jishnu Changkakoti - India

HONOR OF DISTINCTION

Arja Redel - Switzerland

HONORABLE MENTION

Robb Johnson - USA

HONORABLE MENTION

Barbara Martin - USA

HONORABLE MENTION

Robert "Ferd" Frank - USA

HONORABLE MENTION

Carolyn Hampton - USA

HONORABLE MENTION

toby snelgrove - Canada

HONORABLE MENTION

Erik Richard Unger - USA

 

NATURE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Dianne Yudelson - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Don Whitebread - USA

HONOR OF DISTINCTION

Marius Rustad - Norway

HONORABLE MENTION

Wajid Drabu - USA

HONORABLE MENTION

Giorgio Bisetti - Italy

HONORABLE MENTION

Kerry Maxwell - USA

HONORABLE MENTION

Nancy Hill - Canada

HONORABLE MENTION

Ronny Ritschel - Canada

 

NUDE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Daniel Grant - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Marco Bhimani - USA

HONOR OF DISTINCTION

Ovidiu Bastea - Romania

HONORABLE MENTION

Thorsten Jankowski - Germany

HONORABLE MENTION

Hans Öhlin - Sweden

HONORABLE MENTION

Patrick De Smet - Belgium

HONORABLE MENTION

Robert Hale - USA

HONORABLE MENTION

Martin Zurmuhle - Switzerland

 

PEOPLE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Alex Shoykhetbrod - Germany

MERIT OF EXCELLENCE

Abhijit Dey - India

HONOR OF DISTINCTION

Matej Peljhan - Slovenia

HONORABLE MENTION

Vivek Chandrashekaran - Netherlands

HONORABLE MENTION

Erik Richard Unger - USA

HONORABLE MENTION

silvio giuliani - Italy

HONORABLE MENTION

Andrei Pfeiffer - Romania

HONORABLE MENTION

Chong Kok Yew - Malaysia

 

PHOTOJOURNALISM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Rodger Overholser - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Giuseppe Ciccia - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Abhijit Nandi - India

HONORABLE MENTION

Jo Farrell - Hong Kong

HONORABLE MENTION

ramin amini - Iran

HONORABLE MENTION

Sasson Haviv - USA

HONORABLE MENTION

Oliver Stegmann - Switzerland

 

PORTRAIT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Ben Ryan - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Tatsuo Suzuki - Japan

HONOR OF DISTINCTION

Robert "Ferd" Frank - USA

HONORABLE MENTION

Olivier Borson - France

HONORABLE MENTION

Gregoire A. Meyer - UK

HONORABLE MENTION

Yossi Manor - USA

HONORABLE MENTION

Dragos-Radu Dumitrescu - Romania

HONORABLE MENTION

Juho Kalberg - Estonia

 

SILHOUETTE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sasson Haviv - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Jacquelyn Schechter - USA

HONOR OF DISTINCTION

Hengki Lee - Indonesia

HONORABLE MENTION

Hanlin Goh - Singapore

HONORABLE MENTION

Scott Carlin - USA

HONORABLE MENTION

Mindaugas Gabrenas - USA

HONORABLE MENTION

Lubos Stepanek - USA

HONORABLE MENTION

BRUNO COSTA E SILVA - Brazil

 

SPORT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Marco Benedetti - Switzerland

MERIT OF EXCELLENCE

Djeneba Aduayom - USA

HONOR OF DISTINCTION

paolo patruno - Italy

HONORABLE MENTION

Highton Ridley - UK

HONORABLE MENTION

michael talbot - Canada

HONORABLE MENTION

Hugh Jones - USA

HONORABLE MENTION

Beatrix Jourdan - Senegal

 

STILL LIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Alexei Krasnikov - Russia

MERIT OF EXCELLENCE

Gaye Edwards - Australia

HONOR OF DISTINCTION

Laurie McCormick - USA

HONORABLE MENTION

Aynsley Stelfox - Canada

HONORABLE MENTION

Rodger Overholser - USA

HONORABLE MENTION

Ovidiu Bastea - Romania

 

WILDLIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Nicolas Lotsos - Greece

MERIT OF EXCELLENCE

Dianne Yudelson - USA

HONOR OF DISTINCTION

Slobodan Blagojevic - USA

HONORABLE MENTION

Peng Wee Tan - Singapore

HONORABLE MENTION

Marco Benedetti - Switzerland

HONORABLE MENTION

Evan McBride - New Zealand

HONORABLE MENTION

Stephan Brauchli - Switzerland

 

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Nicolas Lotsos - Greece

MERIT OF EXCELLENCE

Dianne Yudelson - USA

HONOR OF DISTINCTION

Alex Attard - Malta