RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com... RED CARPET EMAILS... Email your Acceptance Speeches & Comments... Thank friends, family and let us know where in the world you are watching from... Email here@thespiderawards.com...

 

Saturday, October 12th, 2019

Program of Events

 

8.00 Opening Announcements
.......................................................................................................
8.05 Abstract

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.15 Advertising

NOMINEES

professional

..................................................

WINNERS

professional

.......................................................................................................
8.25 Aerial

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.35 Architectural

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.45 Children of the World

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
8.55 Fashion

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.05 Fine Art

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.15 Nature

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.25 Nude

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
9.35 15 minute INTERVAL
.......................................................................................................
9.50 People

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.00 Photo
journalism

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.10 Portrait

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.20 Silhouette

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.30 Sport

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.40 Still Life

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
10.50 Wildlife

NOMINEES

professional | amateur

..................................................

WINNERS

professional | amateur

.......................................................................................................
11.00 10 minute INTERVAL
.......................................................................................................
11.10 Photographer
of the Year

 

WINNERS

professional | amateur

 

 

.......................................................................................................
11.15 Closing Announcements
.......................................................................................................

 

 

 

WINNERS LIST

Professional

ABSTRACT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Jean Rouzaud - France

MERIT OF EXCELLENCE

Lisa Saltzman - USA

HONOR OF DISTINCTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Gillian Lindsay - Canada

HONORABLE MENTION

Shinya Itahana - Japan

HONORABLE MENTION

Kirill Tcipilev - Russia

HONORABLE MENTION

Joerg Barkholz - Germany

HONORABLE MENTION

Allen Russ - USA

HONORABLE MENTION

Caspar Arnhold - Germany

HONORABLE MENTION

Songquan Deng - China (PRC)

HONORABLE MENTION

Alberto Bortoluzzi - Italy

HONORABLE MENTION

Stephen Lang - USA

HONORABLE MENTION

Lisa Saltzman - USA

HONORABLE MENTION

Ahmed Thabet - Egypt

HONORABLE MENTION

Ton Dirven - Netherlands

HONORABLE MENTION

Aldo Frezza - Italy

HONORABLE MENTION

Steven Massart - Belgium

HONORABLE MENTION

Jiri Tondl - Czech Republic

HONORABLE MENTION

Al Kent - UK

HONORABLE MENTION

Cesare Di Liborio - Italy

HONORABLE MENTION

Marg Navratil - USA

HONORABLE MENTION

Torsten Andreas Hoffmann - Germany

HONORABLE MENTION

Douglas Dubler - USA

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Howard Paul - USA

HONORABLE MENTION

Orjan Henriksson - Sweden

 

ADVERTISING

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Bobby Dong - Singapore

MERIT OF EXCELLENCE

Travis McCoy - USA

HONOR OF DISTINCTION

Peter Rodger - USA

HONORABLE MENTION

Claudio Napolitano - USA

HONORABLE MENTION

Werner Branz - Austria

HONORABLE MENTION

Fuchou Cheng - Taiwan

HONORABLE MENTION

Sreekumar Krishnan - India

HONORABLE MENTION

Lennette Newell - USA

HONORABLE MENTION

Craig Moodie - Australia

HONORABLE MENTION

Michelle Chaplow - Spain

HONORABLE MENTION

Simon Puschmann - Germany

HONORABLE MENTION

Robi Chakraborty - USA

HONORABLE MENTION

Steve Zmak - USA

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Edmond Terakopian - UK

 

AERIAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Songquan Deng - China (PRC)

MERIT OF EXCELLENCE

Sandheep Pushkar - India

HONOR OF DISTINCTION

Hans Georg Esch - Germany

HONORABLE MENTION

Charlotte Gibb - USA

HONORABLE MENTION

Francisco Mata Rosas - Mexico

HONORABLE MENTION

Drew Doggett - USA

HONORABLE MENTION

Nick Addison - Australia

HONORABLE MENTION

Calin-Andrei Stan - Romania

HONORABLE MENTION

Prathamesh Dixit - India

HONORABLE MENTION

Tom Putt - Australia

HONORABLE MENTION

Joseph Anthony - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Nick Addison - Australia

HONORABLE MENTION

Calin-Andrei Stan - Romania

HONORABLE MENTION

Yoshiteru Yamamoto - Canada

HONORABLE MENTION

Scott Barrow - USA

HONORABLE MENTION

Peter Schulte - Germany

HONORABLE MENTION

Andre Melo-andrade - Brazil

HONORABLE MENTION

Samuel Feron - France

HONORABLE MENTION

Steve Zmak - USA

HONORABLE MENTION

Clarence Lin - USA

HONORABLE MENTION

George Kavanagh - UK

HONORABLE MENTION

Romain Tornay - Switzerland

 

ARCHITECTURAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Harvey Duze - USA

MERIT OF EXCELLENCE

ROBERT COATES - Canada

HONOR OF DISTINCTION

Willy Wilson - USA

HONORABLE MENTION

Shairon Paterson - Australia

HONORABLE MENTION

Matthew James Smith - USA

HONORABLE MENTION

Sarah Caldwell - New Zealand

HONORABLE MENTION

Axel Breutigam - Canada

HONORABLE MENTION

Danny Tan - Australia

HONORABLE MENTION

Wilma Roesch - Germany

HONORABLE MENTION

Christopher Thomas - Germany

HONORABLE MENTION

Vyacheslav Sarkisian - Turkmenistan

HONORABLE MENTION

Dominique Vorillon - USA

HONORABLE MENTION

Viral Padiya - India

HONORABLE MENTION

Pieter Clicteur - Belgium

HONORABLE MENTION

Dawn Black - UK

HONORABLE MENTION

Sampford Cathie - New Zealand

HONORABLE MENTION

Gillian Lindsay - Canada

HONORABLE MENTION

Michael Streckbein - Germany

HONORABLE MENTION

Jano Stovka - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

Charles Bush - USA

HONORABLE MENTION

Thomas Brotzler - Germany

HONORABLE MENTION

Gina Socrates - UK

HONORABLE MENTION

Steven Massart - Belgium

HONORABLE MENTION

Peter Plorin - Germany

HONORABLE MENTION

Steve Gosling - UK

HONORABLE MENTION

Lucy A Kennedy - USA

HONORABLE MENTION

Vittoria Zupicich - USA

HONORABLE MENTION

Sampford Cathie - New Zealand

HONORABLE MENTION

Harvey Duze - USA

 

CHILDREN OF THE WORLD

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Donell Gumiran - Philippines

MERIT OF EXCELLENCE

Thomas Kettner - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Salvatore Valente - Italy

HONORABLE MENTION

Molly Garg - USA

HONORABLE MENTION

Paul Anthony Wilson - UK

HONORABLE MENTION

Alexandria Neoh - Singapore

HONORABLE MENTION

Sreeroop KT - India

HONORABLE MENTION

David Nam Lip Lee - Malaysia

HONORABLE MENTION

Cheryl Clegg - USA

HONORABLE MENTION

Deborah Gray Mitchell - USA

HONORABLE MENTION

Darcy Brown - UK

HONORABLE MENTION

Zarko Ivetic - Denmark

HONORABLE MENTION

Dragos-Radu Dumitrescu - Romania

HONORABLE MENTION

Mahfuzul Hasan Bhuiyan - USA

HONORABLE MENTION

Hakan Strand - Sweden

HONORABLE MENTION

Rick Bethem - USA

HONORABLE MENTION

Marina Tennefoss - Norway

HONORABLE MENTION

Hilaneh mahmoudi - Turkey

HONORABLE MENTION

Salvatore Valente - Italy

HONORABLE MENTION

Oriano Nicolau - Spain

HONORABLE MENTION

Margrieta Jeltema - Italy

HONORABLE MENTION

Oliver Klink - USA

HONORABLE MENTION

Ken Loyst - USA

HONORABLE MENTION

Thomas Kettner - Germany

HONORABLE MENTION

Asa Deleau Wiklund - Sweden

HONORABLE MENTION

Laurie Freitag - USA

HONORABLE MENTION

Joseph K.S. Tan - Singapore

HONORABLE MENTION

Grzegorz Wojcik - Poland

HONORABLE MENTION

Kristel Nijskens - Belgium

 

FASHION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Werner Branz - Austria

MERIT OF EXCELLENCE

Axel Brand - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Jonathan Knowles - UK

HONORABLE MENTION

Martin Krystynek - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

Adam Parker - UK

HONORABLE MENTION

Jorge Margolles - Spain

HONORABLE MENTION

Caspar Arnhold - Germany

HONORABLE MENTION

John Rees - USA

HONORABLE MENTION

Nico Garstman - Netherlands

HONORABLE MENTION

Lorraine Parow - Canada

HONORABLE MENTION

Marco Felix - Switzerland

HONORABLE MENTION

Salih Guler - Turkey

HONORABLE MENTION

Martina Warenfeldt - Sweden

HONORABLE MENTION

Annelies Damen - Netherlands

HONORABLE MENTION

Axel Brand - Germany

HONORABLE MENTION

Wilfried Beege - Germany

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Thor Elias Engelstad - Australia

HONORABLE MENTION

Caspar Arnhold - Germany

HONORABLE MENTION

Pavel Simkin - Russia

HONORABLE MENTION

Tom McInvaille - USA

HONORABLE MENTION

Evan Siegel - USA

HONORABLE MENTION

Beatrice Heydiri - Germany

HONORABLE MENTION

Inez Agnese - Netherlands

HONORABLE MENTION

Samira Majedi - Canada

HONORABLE MENTION

Kari Townsend - USA

 

FINE ART

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Astrid Verhoef - Netherlands

MERIT OF EXCELLENCE

Stone Peng - USA

HONOR OF DISTINCTION

Jose Carlos Costa - Portugal

HONORABLE MENTION

Wendi Schneider - USA

HONORABLE MENTION

Drew Doggett - USA

HONORABLE MENTION

Danilo Balducci - Italy

HONORABLE MENTION

Suzy Mitchell - UK

HONORABLE MENTION

Dennis Keim - USA

HONORABLE MENTION

Eric Garcia-March - USA

HONORABLE MENTION

Salih Guler - Turkey

HONORABLE MENTION

Hal Gage - USA

HONORABLE MENTION

Annette Willis - Australia

HONORABLE MENTION

Kent Miller - USA

HONORABLE MENTION

Luigi Barbano - USA

HONORABLE MENTION

Glyn Davies - UK

HONORABLE MENTION

David Gubernick - USA

HONORABLE MENTION

Joseph Ruesing - USA

HONORABLE MENTION

Cees Rijnen - Netherlands

HONORABLE MENTION

Yevgeniy Repiashenko - Ukraine

HONORABLE MENTION

Paulo Pampolin - Brazil

HONORABLE MENTION

Lee Tonks - USA

HONORABLE MENTION

Lionel Hug - France

HONORABLE MENTION

Erlend Mikael Saeverud - Norway

HONORABLE MENTION

Ron Levy - USA

HONORABLE MENTION

Damian Wojcik - UK

HONORABLE MENTION

Gunnar Stroem - Norway

HONORABLE MENTION

Werner Branz - Austria

 

NATURE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sandy Adams - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Tom Putt - Australia

HONOR OF DISTINCTION

Daniel Tremblay - Canada

HONORABLE MENTION

Ruud Peters - Netherlands

HONORABLE MENTION

Torleif Lie - Norway

HONORABLE MENTION

Sandy Adams - USA

HONORABLE MENTION

Steve Burns - USA

HONORABLE MENTION

Michael Venz - New Zealand

HONORABLE MENTION

Lynne Eodice - USA

HONORABLE MENTION

Lou Fischer - USA

HONORABLE MENTION

James Fox - USA

HONORABLE MENTION

Lou Fischer - USA

HONORABLE MENTION

Marc Koegel - Canada

HONORABLE MENTION

Steve Gosling - UK

HONORABLE MENTION

Christoph von Haussen - Germany

HONORABLE MENTION

George Kavanagh - UK

HONORABLE MENTION

Tom Putt - Australia

HONORABLE MENTION

Maureen Ruddy Burkhart - USA

HONORABLE MENTION

Jumpei Tainaka - Germany

HONORABLE MENTION

Romain Tornay - Switzerland

HONORABLE MENTION

Ron Levy - USA

HONORABLE MENTION

Deborah Welsh - USA

HONORABLE MENTION

Charlotte Gibb - USA

HONORABLE MENTION

Romain Tornay - Switzerland

HONORABLE MENTION

Charlotte Gibb - USA

HONORABLE MENTION

Sandy Adams - USA

 

NUDE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Gary Breckheimer - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Scott Barrow - USA

HONOR OF DISTINCTION

Peter Rodger - USA

HONORABLE MENTION

Katarina Grajcarikova - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

George Mayer - Russia

HONORABLE MENTION

Tom McInvaille - USA

HONORABLE MENTION

Scott Barrow - USA

HONORABLE MENTION

Pal Hermansen - Norway

HONORABLE MENTION

Axel Brand - Germany

HONORABLE MENTION

Peter Zelei - Hungary

HONORABLE MENTION

Jim Young - USA

HONORABLE MENTION

Martin Zurmuhle - Switzerland

HONORABLE MENTION

Werner Branz - Austria

HONORABLE MENTION

Antonio Peinado - Spain

HONORABLE MENTION

Herve Pierre Mudry - UK

HONORABLE MENTION

Ovi D Pop - Romania

HONORABLE MENTION

Douglas Dubler - USA

HONORABLE MENTION

Werner Branz - Austria

HONORABLE MENTION

Evan Siegel - USA

HONORABLE MENTION

Dick Nosbisch - USA

HONORABLE MENTION

Werner Branz - Austria

HONORABLE MENTION

Ralph Mercer - USA

HONORABLE MENTION

Aaron Feinberg - USA

HONORABLE MENTION

Roger Michel Fichmann - Switzerland

HONORABLE MENTION

Tina Trumpp - Germany

HONORABLE MENTION

Wojtek Wojdynski - USA

 

PEOPLE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Werner Branz - Austria

MERIT OF EXCELLENCE

H. Allen Benowitz - USA

HONOR OF DISTINCTION

William King - USA

HONORABLE MENTION

Ilan Wittenberg - New Zealand

HONORABLE MENTION

Don Parnall - USA

HONORABLE MENTION

Matthew Anderson - USA

HONORABLE MENTION

Gabor Gasztonyi - Canada

HONORABLE MENTION

Pavel Simkin - Russia

HONORABLE MENTION

Shankar Subramanian - India

HONORABLE MENTION

Luca Gobolyos - Hungary

HONORABLE MENTION

Alberto Cicchini - Italy

HONORABLE MENTION

Murat Pulat - Turkey

HONORABLE MENTION

Logan Mock-Bunting - Hawaii

HONORABLE MENTION

Oliver Klink - USA

HONORABLE MENTION

David Nam Lip Lee - Malaysia

HONORABLE MENTION

Tobi Asmoucha - Canada

HONORABLE MENTION

Maki Amemori - Japan

HONORABLE MENTION

Jonathan Banks - UK

HONORABLE MENTION

Joel Simpson - USA

HONORABLE MENTION

Ian E Anderson - New Zealand

HONORABLE MENTION

Thomas L. Fischer - Germany

HONORABLE MENTION

Charlotte Gibb - USA

HONORABLE MENTION

Seth Joel - USA

HONORABLE MENTION

Alain Schroeder - Belgium

HONORABLE MENTION

Dimpy Bhalotia - India

HONORABLE MENTION

Palaniappan Subramanyam - India

HONORABLE MENTION

Milko Marchetti - Italy

HONORABLE MENTION

Suzy Mitchell - UK

HONORABLE MENTION

Zarko Ivetic - Denmark

HONORABLE MENTION

Alessandro Majocchi - Italy

HONORABLE MENTION

Markku Lahdesmaki - USA

HONORABLE MENTION

Art Holeman - USA

HONORABLE MENTION

Oliver Klink - USA

HONORABLE MENTION

Salih Guler - Turkey

 

PHOTOJOURNALISM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Thomas Kettner - Germany

MERIT OF EXCELLENCE

Alberto Cicchini - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Belle Verdiglione - Australia

HONORABLE MENTION

Daniel Etter - Germany

HONORABLE MENTION

Jordi Cohen - Spain

HONORABLE MENTION

Peggy Fontenot - USA

HONORABLE MENTION

John Sassen - Netherlands

HONORABLE MENTION

Mike Abrahams - UK

HONORABLE MENTION

David Nam Lip Lee - Malaysia

HONORABLE MENTION

Mohammad Rakibul Hasan - Bangladesh

HONORABLE MENTION

Michael Venz - New Zealand

HONORABLE MENTION

Stuart Emmerson - UK

HONORABLE MENTION

Barbara Norman - USA

HONORABLE MENTION

Christian Herbert Hildebrand - Switzerland

HONORABLE MENTION

Joe Patronite - USA

HONORABLE MENTION

Peter Plorin - Germany

HONORABLE MENTION

Edmond Terakopian - UK

HONORABLE MENTION

Jano Stovka - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

Belle Verdiglione - Australia

HONORABLE MENTION

Phillip Walter Wellman - USA

HONORABLE MENTION

Larry Louie - Canada

HONORABLE MENTION

Jan Wieczorek - Poland

HONORABLE MENTION

Francesco De Leonardis - Italy

HONORABLE MENTION

Marek Lapis - Poland

HONORABLE MENTION

Ellen DeNuto - USA

HONORABLE MENTION

Mauro De Bettio - Italy

HONORABLE MENTION

John Giattino - Italy

 

PORTRAIT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sandra Ventura - Portugal

MERIT OF EXCELLENCE

Jerry Stevenson - USA

HONOR OF DISTINCTION

Eric Garcia-March - USA

HONORABLE MENTION

Lisa Powers - New Zealand

HONORABLE MENTION

Chieko Tanemura - USA

HONORABLE MENTION

Felice Boucher - USA

HONORABLE MENTION

Eva Mueller - USA

HONORABLE MENTION

Sergio Pessolano - Italy

HONORABLE MENTION

Vyacheslav Sarkisian - Turkmenistan

HONORABLE MENTION

Boy Surminski - Netherlands

HONORABLE MENTION

Donna Todd - Australia

HONORABLE MENTION

Stefan Michael Kothner - Austria

HONORABLE MENTION

Henry Fernando - Canada

HONORABLE MENTION

Aladdin Ishmael - USA

HONORABLE MENTION

Wilfried Beege - Germany

HONORABLE MENTION

Art Brewer - USA

HONORABLE MENTION

Michael Pollak - USA

HONORABLE MENTION

Taili Song Roth - USA

HONORABLE MENTION

Darran Rees - UK

HONORABLE MENTION

Piotr Powietrzynski - USA

HONORABLE MENTION

Scott Fowler - New Zealand

HONORABLE MENTION

Jonathan Banks - UK

HONORABLE MENTION

Alain Schroeder - Belgium

HONORABLE MENTION

Athina Strataki - Sweden

HONORABLE MENTION

Cheryl Clegg - USA

HONORABLE MENTION

Ilan Wittenberg - New Zealand

HONORABLE MENTION

Katherin Wermke - Spain

HONORABLE MENTION

Robert Englebright - USA

 

SILHOUETTE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Sacha Ineichen - Switzerland

MERIT OF EXCELLENCE

Man Ching KC - Hong Kong

HONOR OF DISTINCTION

Andre Melo-andrade - Brazil

HONORABLE MENTION

Karim Shokair - Egypt

HONORABLE MENTION

Abhisar Gupta - USA

HONORABLE MENTION

Marco Benedetti - Switzerland

HONORABLE MENTION

Dimpy Bhalotia - India

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Virgilijus Usinavicius - Lithuania

HONORABLE MENTION

Lorraine Parow - Canada

HONORABLE MENTION

Abhisar Gupta - USA

HONORABLE MENTION

Gioia Maria Aloisi - Italy

HONORABLE MENTION

Nicola Bensley - UK

HONORABLE MENTION

Samuel Feron - France

HONORABLE MENTION

Songquan Deng - China (PRC)

HONORABLE MENTION

Jan Wieczorek - Poland

HONORABLE MENTION

Leo Pelletier - Canada

HONORABLE MENTION

Songquan Deng - China (PRC)

HONORABLE MENTION

Marek Lapis - Poland

HONORABLE MENTION

Sarah Ketelaars - UK

HONORABLE MENTION

Tom Epperson - Philippines

HONORABLE MENTION

Horst Bennemann - Germany

HONORABLE MENTION

Ken Loyst - USA

HONORABLE MENTION

Vio Dudau - Luxembourg

HONORABLE MENTION

Jano Stovka - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

Roos Hobe - Netherlands

HONORABLE MENTION

Lawrence Lustig - UK

HONORABLE MENTION

George Mayer - Russia

HONORABLE MENTION

Kimara Wilhite - USA

 

SPORT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Clifford White - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Lawrence Lustig - UK

HONOR OF DISTINCTION

Murat Pulat - Turkey

HONORABLE MENTION

Peter Svoboda - Slovak Republic

HONORABLE MENTION

Ian MacNicol - UK

HONORABLE MENTION

Txomin Txueka - Spain

HONORABLE MENTION

Alain Schroeder - Belgium

HONORABLE MENTION

Mike Drazdzinski - USA

HONORABLE MENTION

Domenic Aquilina - Malta

HONORABLE MENTION

John Retter - UK

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Luis Lopes - Portugal

HONORABLE MENTION

Lawrence Lustig - UK

HONORABLE MENTION

Gia To - Taiwan

HONORABLE MENTION

Domenic Aquilina - Malta

HONORABLE MENTION

Moureaux William - France

HONORABLE MENTION

Travis McCoy - USA

HONORABLE MENTION

Robert Houser - USA

HONORABLE MENTION

Jonathan Knowles - UK

HONORABLE MENTION

Daniel Ruf - USA

HONORABLE MENTION

Ric Stovall - USA

HONORABLE MENTION

Steve Turner - Australia

HONORABLE MENTION

Tim Bradshaw - Australia

HONORABLE MENTION

Axel Brand - Germany

HONORABLE MENTION

Mike Drazdzinski - USA

 

STILL LIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Antfarm Photography - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Chieko Tanemura - USA

HONOR OF DISTINCTION

Marjorie Lord - Australia

HONORABLE MENTION

Nina Reistad - Spain

HONORABLE MENTION

Anthony Verde - USA

HONORABLE MENTION

Pal Hermansen - Norway

HONORABLE MENTION

Wendi Schneider - USA

HONORABLE MENTION

Franz Messenbaeck - Austria

HONORABLE MENTION

Chris Roche - USA

HONORABLE MENTION

Rose Thompson - USA

HONORABLE MENTION

Natasha Alipour-Faridani - UK

HONORABLE MENTION

Al Kent - UK

HONORABLE MENTION

Art Holeman - USA

HONORABLE MENTION

Ellen DeNuto - USA

HONORABLE MENTION

Janice Tieken - USA

HONORABLE MENTION

Thomas Brotzler - Germany

HONORABLE MENTION

Joyce P. Lopez - USA

HONORABLE MENTION

Patrick Desgraupes - France

HONORABLE MENTION

Margrieta Jeltema - Italy

HONORABLE MENTION

Roberto Pastrovicchio - Italy

HONORABLE MENTION

Ken Loyst - USA

HONORABLE MENTION

Sacha Ineichen - Switzerland

HONORABLE MENTION

Nils Gunnebro - Sweden

HONORABLE MENTION

Leon van der Flier - Netherlands

HONORABLE MENTION

Duschan Tomic - Italy

HONORABLE MENTION

Marilyn Clark - France

HONORABLE MENTION

Subhasish Banerjee - India

 

WILDLIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Lance Carter - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Graham Eaton - UK

HONOR OF DISTINCTION

Alain Ernoult - France

HONORABLE MENTION

Alexandra Cearns - Australia

HONORABLE MENTION

Frank Bevans - USA

HONORABLE MENTION

Jennifere Thompson - Australia

HONORABLE MENTION

Cesere Brothers - USA

HONORABLE MENTION

Benjamin Madgwick - UK

HONORABLE MENTION

Dianne Yudelson - USA

HONORABLE MENTION

Pedro Jarque - Spain

HONORABLE MENTION

Alain Ernoult - France

HONORABLE MENTION

Jo McCarthy - New Zealand

HONORABLE MENTION

Steve Zmak - USA

HONORABLE MENTION

Gorazd Golob - Slovenia

HONORABLE MENTION

Lance Carter - USA

HONORABLE MENTION

Allen Walker - South Africa

HONORABLE MENTION

Jennifere Thompson - Australia

HONORABLE MENTION

Martin Steenhaut - Belgium

HONORABLE MENTION

Harvey Duze - USA

HONORABLE MENTION

Andrea Kornfeld - Hungary

HONORABLE MENTION

Roie Galitz - Israel

HONORABLE MENTION

Marco Varoli - Italy

HONORABLE MENTION

Darcy Brown - UK

HONORABLE MENTION

Bjorn H Stuedal - Norway

HONORABLE MENTION

Alwyn Coates - UK

HONORABLE MENTION

Johan Siggesson - Malta

HONORABLE MENTION

Joseph Anthony - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Tina Thuell - St. Kitts/Nevis

HONORABLE MENTION

Debby Thomas - USA

HONORABLE MENTION

Chieko Tanemura - USA

HONORABLE MENTION

Lee Gordon - USA

 

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Donell Gumiran - Philippines

MERIT OF EXCELLENCE

Sandy Adams - USA

HONOR OF DISTINCTION

Antfarm Photography - USA

 

 

WINNERS LIST

Amateur

ABSTRACT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Antero Wallinus-Rinne - Norway

MERIT OF EXCELLENCE

Roberto De Mitri - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Peter Aitken - USA

HONORABLE MENTION

Shifra Levyathan - Israel

HONORABLE MENTION

Judy M. King - USA

HONORABLE MENTION

Massimiliano Balo - UK

HONORABLE MENTION

Mihai Florea - Australia

HONORABLE MENTION

Martina Platte - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Shifra Levyathan - Israel

HONORABLE MENTION

Steffen Ebert - Germany

HONORABLE MENTION

John McGinn - USA

HONORABLE MENTION

Francesco Biagini - Italy

HONORABLE MENTION

Michael J Locke - UK

HONORABLE MENTION

Lance Pressl - USA

HONORABLE MENTION

Louis-Philippe Provost - Canada

HONORABLE MENTION

Remi Joseph d'Argent - Australia

HONORABLE MENTION

Judy M. King - USA

HONORABLE MENTION

Abi Basiri - Canada

HONORABLE MENTION

Federico Odello - Italy

HONORABLE MENTION

Benjamin Zander - USA

HONORABLE MENTION

Bob Neiman - USA

HONORABLE MENTION

Kazik Salwa - USA

 

AERIAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Ana Filipa Scarpa - Portugal

MERIT OF EXCELLENCE

Stanislav Sitnikov - Russia

HONOR OF DISTINCTION

Carolyn Knorr - USA

HONORABLE MENTION

Hilda Champion - USA

HONORABLE MENTION

Peter Willemse - Netherlands

HONORABLE MENTION

Bonaventura Durall-Aulet - Spain

HONORABLE MENTION

Philippe Pasdeloup - France

HONORABLE MENTION

Dietmar Sorgatz - Germany

HONORABLE MENTION

Philippe Pasdeloup - France

HONORABLE MENTION

David Reilly - USA

HONORABLE MENTION

Matty Karp - Israel

 

ARCHITECTURAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Frank Loddenkemper - Germany

MERIT OF EXCELLENCE

Peter Wingerter - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Marcel van Balken - Netherlands

HONORABLE MENTION

Sepp Koeppel - Switzerland

HONORABLE MENTION

Hilda Champion - USA

HONORABLE MENTION

Budd Parker - USA

HONORABLE MENTION

Dale Kirk - USA

HONORABLE MENTION

Carolyn Knorr - USA

HONORABLE MENTION

Ron Hewit - UK

HONORABLE MENTION

Bart Nelissen - Netherlands

HONORABLE MENTION

Katherine Young - UK

HONORABLE MENTION

Joan Caulfield - New Zealand

HONORABLE MENTION

Annemarie Jacques - USA

HONORABLE MENTION

Christian Meermann - Germany

HONORABLE MENTION

Oscar Lopez - Germany

HONORABLE MENTION

Thomas Kane - Australia

HONORABLE MENTION

Holger Goehler - Germany

HONORABLE MENTION

Richard Grando - Germany

HONORABLE MENTION

Sidney Gaspar - Brazil

HONORABLE MENTION

Oscar Lopez - Germany

HONORABLE MENTION

Dominic Martello - USA

HONORABLE MENTION

Grace Law - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Fatima Qader - Bahrain

HONORABLE MENTION

Bill Livingston - USA

 

CHILDREN OF THE WORLD

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Joseph Lungaro - Malta

MERIT OF EXCELLENCE

Joao Miguel Barros - Macao

HONOR OF DISTINCTION

Abhishek Nandy - India

HONORABLE MENTION

Bindu Chandan - India

HONORABLE MENTION

Natalia Polomina - Russia

HONORABLE MENTION

Sanghamitra Sarkar - India

HONORABLE MENTION

Herr Jemand - Germany

HONORABLE MENTION

Sonia Costa - Italy

HONORABLE MENTION

Peter K.C. Ho - Canada

HONORABLE MENTION

SHM Mushfiqul Alam - Bangladesh

HONORABLE MENTION

Adriana Kastelan - Croatia

HONORABLE MENTION

Lisa Brockman - USA

HONORABLE MENTION

Isa Bekaert - Belgium

HONORABLE MENTION

Ed Sancious - USA

HONORABLE MENTION

Oliver Stegmann - Switzerland

HONORABLE MENTION

Henk Langerak - Netherlands

HONORABLE MENTION

Kenneth Washington - USA

HONORABLE MENTION

Edie Swift - USA

HONORABLE MENTION

Bjorn Bjornson - Sweden

HONORABLE MENTION

Wayne Palmer - USA

HONORABLE MENTION

Anne Connor - USA

HONORABLE MENTION

Joseph Lungaro - Malta

HONORABLE MENTION

Muhammad Farhan Osman - Singapore

HONORABLE MENTION

Estevao Lafuente - Portugal

 

FASHION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Philip Lawrence - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Anna Kadykova - Russia

HONOR OF DISTINCTION

Rebecca Millen - Germany

HONORABLE MENTION

Giulio Zanni - Italy

HONORABLE MENTION

Estevao Lafuente - Portugal

HONORABLE MENTION

Ruth Grindrod - UK

HONORABLE MENTION

Judy M. King - USA

HONORABLE MENTION

Liz Hardley - New Zealand

HONORABLE MENTION

James Patrick Conway - Brazil

HONORABLE MENTION

Amy Siqveland - USA

HONORABLE MENTION

Liz Hardley - New Zealand

HONORABLE MENTION

Ted Witek - Canada

HONORABLE MENTION

Alex Tsarfin - Israel

HONORABLE MENTION

Ted Witek - Canada

HONORABLE MENTION

Nikolai Endegor - France

HONORABLE MENTION

Angela Vicedomini - Germany

 

FINE ART

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Amardeep Singh - India

MERIT OF EXCELLENCE

Susanna Patras - USA

HONOR OF DISTINCTION

Michael Knapstein - USA

HONORABLE MENTION

Marina Edith Calvo - Italy

HONORABLE MENTION

Roberto De Mitri - Italy

HONORABLE MENTION

Ron Quick - USA

HONORABLE MENTION

Roberto De Mitri - Italy

HONORABLE MENTION

Gus Fine Art - Spain

HONORABLE MENTION

Klaus Lenzen - Germany

HONORABLE MENTION

Daniel Castonguay - Canada

HONORABLE MENTION

Morden O'Hare - Australia

HONORABLE MENTION

Lynn Tait - Canada

HONORABLE MENTION

Klaus-Juergen Roericht - Switzerland

HONORABLE MENTION

Juri Takahashi - Japan

HONORABLE MENTION

Amy Siqveland - USA

HONORABLE MENTION

Lee Chee Wai - Malaysia

HONORABLE MENTION

Salvo Bombara - Italy

HONORABLE MENTION

C E Morse - USA

HONORABLE MENTION

Judy Adhitianto - Indonesia

HONORABLE MENTION

Sue Trower - UK

HONORABLE MENTION

Brian Jones - Australia

HONORABLE MENTION

Joydeep Mukherjee - India

HONORABLE MENTION

Konstantinos Oikonomou - Greece

HONORABLE MENTION

Jodi Frediani - USA

 

NATURE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Jurius Jurius - Indonesia

MERIT OF EXCELLENCE

Albert Stoehr - Germany

HONOR OF DISTINCTION

Christian Meermann - Germany

HONORABLE MENTION

Nick Green - UK

HONORABLE MENTION

Debbie Rubin - USA

HONORABLE MENTION

Louisa Paez Michelin - USA

HONORABLE MENTION

John Eaton - USA

HONORABLE MENTION

William Alsobrook - USA

HONORABLE MENTION

Richard Burdon - UK

HONORABLE MENTION

John Crowley - Ireland

HONORABLE MENTION

Ed Sancious - USA

HONORABLE MENTION

Brian Jones - Australia

HONORABLE MENTION

Nathan Wirth - USA

HONORABLE MENTION

John Crowley - Ireland

HONORABLE MENTION

Antonio Gouveia - UK

HONORABLE MENTION

Peter Aitken - USA

HONORABLE MENTION

Ivan Hernandez - USA

HONORABLE MENTION

Brian Rivera - USA

HONORABLE MENTION

Scott Bolendz - USA

HONORABLE MENTION

Keith Wilson - Germany

HONORABLE MENTION

Ernesto Rodriguez - USA

HONORABLE MENTION

Laszlo Perlaky - USA

HONORABLE MENTION

Don Whitebread - USA

HONORABLE MENTION

James Meldrum - USA

 

NUDE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Daniel Fehr - Switzerland

MERIT OF EXCELLENCE

Dana Winkelman - USA

HONOR OF DISTINCTION

Scott Pierson - USA

HONORABLE MENTION

Dave Rudin - USA

HONORABLE MENTION

Scott Pierson - USA

HONORABLE MENTION

Lukasz Wypior - Poland

HONORABLE MENTION

Daniel Fehr - Switzerland

HONORABLE MENTION

Saman Majd - USA

HONORABLE MENTION

Zanzib - Russia

HONORABLE MENTION

Brian Connor - New Zealand

HONORABLE MENTION

Rodislav Driben - Germany

HONORABLE MENTION

Saman Majd - USA

HONORABLE MENTION

Malcolm Lobban - Canada

HONORABLE MENTION

Shelley Harvey - New Zealand

HONORABLE MENTION

Dana Winkelman - USA

HONORABLE MENTION

Xavier Blondeau - France

HONORABLE MENTION

Terry Self - Canada

HONORABLE MENTION

Ted Witek - Canada

HONORABLE MENTION

Christopher Ryan - USA

HONORABLE MENTION

Dave Rudin - USA

 

PEOPLE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Daniel Castonguay - Canada

MERIT OF EXCELLENCE

Lauren Golden - USA

HONOR OF DISTINCTION

Nora Hartfelder - Canada

HONORABLE MENTION

Doron Ambar - Israel

HONORABLE MENTION

Estevao Lafuente - Portugal

HONORABLE MENTION

Ivan Pesic - USA

HONORABLE MENTION

Pat Maycroft - UK

HONORABLE MENTION

Sanghamitra Sarkar - India

HONORABLE MENTION

Lisa Brockman - USA

HONORABLE MENTION

Jhinku Banerjee - India

HONORABLE MENTION

Peter Ingrasselino - USA

HONORABLE MENTION

Cavvy Chin - Singapore

HONORABLE MENTION

Joseph Lungaro - Malta

HONORABLE MENTION

Nikolay Smolyak - Russia

HONORABLE MENTION

Kazik Salwa - USA

HONORABLE MENTION

Christian Drexler - Germany

HONORABLE MENTION

Gennadiy Subach - Russia

HONORABLE MENTION

Kip Harris - Canada

HONORABLE MENTION

Robin Downs - USA

HONORABLE MENTION

Ed Sancious - USA

HONORABLE MENTION

Oliver Stegmann - Switzerland

HONORABLE MENTION

Terrance R Pack - Canada

HONORABLE MENTION

Jim Lustenader - USA

HONORABLE MENTION

Andrea Torrei - Italy

 

PHOTOJOURNALISM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Thomas Lay - UK

MERIT OF EXCELLENCE

Lorenzo Di Candia - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Joydeep Mukherjee - India

HONORABLE MENTION

Larry Jones - USA

HONORABLE MENTION

Estevao Lafuente - Portugal

HONORABLE MENTION

Anthony Iacuzzi - USA

HONORABLE MENTION

Marco Enderli - Switzerland

HONORABLE MENTION

Susan Taylor - USA

HONORABLE MENTION

Dominic Martello - USA

HONORABLE MENTION

Martta Kelly - USA

HONORABLE MENTION

Subhajit Naskar - India

HONORABLE MENTION

Huy Trang Bui - France

HONORABLE MENTION

John Corney - UK

HONORABLE MENTION

Anita Schiedeck - Spain

HONORABLE MENTION

Elmo Tide - USA

HONORABLE MENTION

Oliver Stegmann - Switzerland

HONORABLE MENTION

Joseph Lungaro - Malta

HONORABLE MENTION

Jhinku Banerjee - India

HONORABLE MENTION

John Eaton - USA

HONORABLE MENTION

Bonaventura Durall-Aulet - Spain

HONORABLE MENTION

Sandipan Mukherjee - India

HONORABLE MENTION

Emmanuel Ogundipe - Nigeria

HONORABLE MENTION

Brian Jones - Australia

HONORABLE MENTION

Anton Mukhametchin - Russia

 

PORTRAIT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Antonio Salaverry - Brazil

MERIT OF EXCELLENCE

Amy Siqveland - USA

HONOR OF DISTINCTION

Maryellen Aoibhell Stewart - Australia

HONORABLE MENTION

Stephen Allworth - Australia

HONORABLE MENTION

Marcia Getto - USA

HONORABLE MENTION

Damjan Voglar - Slovenia

HONORABLE MENTION

Kimani Worghs - USA

HONORABLE MENTION

Ron Cooper - USA

HONORABLE MENTION

Philipp Balunovic - Germany

HONORABLE MENTION

Shelley Harvey - New Zealand

HONORABLE MENTION

Ivan Pesic - USA

HONORABLE MENTION

Ron Cooper - USA

HONORABLE MENTION

Paulo Mittelman - Brazil

HONORABLE MENTION

Elmo Tide - USA

HONORABLE MENTION

Richard Murai - USA

HONORABLE MENTION

Abdulla AlMushaifri - Qatar

HONORABLE MENTION

Aleksandr Romanov - Russia

HONORABLE MENTION

Christopher Priebe - USA

HONORABLE MENTION

Sylvia Gardner - USA

HONORABLE MENTION

Brian Rope - Australia

HONORABLE MENTION

Lizy Manola - Greece

 

SILHOUETTE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

John Eaton - USA

MERIT OF EXCELLENCE

Luca Izzo - France

HONOR OF DISTINCTION

Daniel Dencescu - Germany

HONORABLE MENTION

Nikolay Smolyak - Russia

HONORABLE MENTION

Petter Rustad - Norway

HONORABLE MENTION

Barbara Corvino - Italy

HONORABLE MENTION

Petter Rustad - Norway

HONORABLE MENTION

Mauro Raunich - Slovenia

HONORABLE MENTION

Karen Lawton - New Zealand

HONORABLE MENTION

Martina Platte - Hong Kong

HONORABLE MENTION

Brian Connor - New Zealand

HONORABLE MENTION

Beatrix Jourdan - Hungary

HONORABLE MENTION

Sonia Costa - Italy

HONORABLE MENTION

Marianna Armata - Canada

HONORABLE MENTION

Jim McKinniss - USA

HONORABLE MENTION

Lynn Tait - Canada

HONORABLE MENTION

Petter Rustad - Norway

HONORABLE MENTION

Adriana Kastelan - Croatia

HONORABLE MENTION

Aleksei Petrov - Russia

HONORABLE MENTION

Can Gurkan - USA

HONORABLE MENTION

Liz Hardley - New Zealand

HONORABLE MENTION

Antonio Salaverry - Brazil

HONORABLE MENTION

Jim Lustenader - USA

HONORABLE MENTION

Fatima Qader - Bahrain

HONORABLE MENTION

Aurelio Bormioli - Italy

 

SPORT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Wolfgang Wiesen - Germany

MERIT OF EXCELLENCE

Andrew Dickman - Australia

HONOR OF DISTINCTION

Stanislav Sitnikov - Russia

HONORABLE MENTION

Christine Borg - Malta

HONORABLE MENTION

Christine Borg - Malta

HONORABLE MENTION

Joao Miguel Barros - Macao

HONORABLE MENTION

Bjorn Bjornson - Sweden

HONORABLE MENTION

Joao Miguel Barros - Macao

HONORABLE MENTION

Klaus Lenzen - Germany

HONORABLE MENTION

Klaus Lenzen - Germany

HONORABLE MENTION

Giovanni Sonsini - Italy

HONORABLE MENTION

Joseph Lungaro - Malta

HONORABLE MENTION

Brian Jones - Australia

HONORABLE MENTION

Deba Prasad Roy - India

HONORABLE MENTION

Colleen Sayer - Canada

HONORABLE MENTION

Michael Wood - USA

HONORABLE MENTION

James Patrick Conway - Brazil

HONORABLE MENTION

Elmo Tide - USA

HONORABLE MENTION

Jeff Lucas - Canada

HONORABLE MENTION

Jonathan Chua - Singapore

HONORABLE MENTION

Beatrix Jourdan - Hungary

HONORABLE MENTION

Giovanni Sonsini - Italy

HONORABLE MENTION

Dmitry Yurchenko - Estonia

 

STILL LIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Els Tijssen - Netherlands

MERIT OF EXCELLENCE

Karen Michaels - USA

HONOR OF DISTINCTION

Rommel Lugada - Philippines

HONORABLE MENTION

Theodora Mitrakos - Canada

HONORABLE MENTION

Marianna Armata - Canada

HONORABLE MENTION

Marshall Gould - USA

HONORABLE MENTION

Jan Brouckaert - Belgium

HONORABLE MENTION

Marcia Getto - USA

HONORABLE MENTION

Jeff Lucas - Canada

HONORABLE MENTION

Susan Perry - USA

HONORABLE MENTION

Ian Shand - New Zealand

HONORABLE MENTION

Sepp Koeppel - Switzerland

HONORABLE MENTION

Michael Rausch - USA

HONORABLE MENTION

Chiara Boschi - Italy

HONORABLE MENTION

Paul Wainwright - USA

HONORABLE MENTION

Sidney Gaspar - Brazil

HONORABLE MENTION

Els Tijssen - Netherlands

HONORABLE MENTION

Ivan Pesic - USA

HONORABLE MENTION

Georg Kowallek - Germany

HONORABLE MENTION

Jurius Jurius - Indonesia

HONORABLE MENTION

Andre Kurenbach - Germany

HONORABLE MENTION

Catherine Clifford - Australia

HONORABLE MENTION

Antonio Bernardino Coelho - Portugal

 

WILDLIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Porus Khareghat - India

MERIT OF EXCELLENCE

Giovanni Sonsini - Italy

HONOR OF DISTINCTION

Marshall Gould - USA

HONORABLE MENTION

Robert Vogt - USA

HONORABLE MENTION

Paul Hetzel - USA

HONORABLE MENTION

Amy Siqveland - USA

HONORABLE MENTION

Sandy Scott - USA

HONORABLE MENTION

Shajin Nambiar - India

HONORABLE MENTION

Bill Klipp - USA

HONORABLE MENTION

Kerry Maxwell - USA

HONORABLE MENTION

Christian Meermann - Germany

HONORABLE MENTION

Richard Field - UK

HONORABLE MENTION

Edie Swift - USA

HONORABLE MENTION

Steven Shaw - Australia

HONORABLE MENTION

Robert Vogt - USA

HONORABLE MENTION

Frederick van Heerden - South Africa

HONORABLE MENTION

Stephan Grixti - Malta

HONORABLE MENTION

Leon Groshek - USA

HONORABLE MENTION

Pedro Diaz Molins - Spain

HONORABLE MENTION

Marshall Gould - USA

HONORABLE MENTION

Louisa Paez Michelin - USA

HONORABLE MENTION

Christian Meermann - Germany

HONORABLE MENTION

Stephan Grixti - Malta

HONORABLE MENTION

Peter Ingrasselino - USA

HONORABLE MENTION

Brian Jones - Australia

HONORABLE MENTION

Bill Klipp - USA

 

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

Philip Lawrence - Australia

MERIT OF EXCELLENCE

Ana Filipa Scarpa - Portugal

HONOR OF DISTINCTION

Daniel Fehr - Switzerland