Abstract - Professional

Cups Andy Stewart
UK

1st Place - Outstanding Achievement

"Cups"



Untitled joSon
USA

2nd Place - Merit of Excellence

"Untitled"



Grey Day Victoria Nelstrop
UK

3rd Place - Honor of Distinction

"Grey Day"



Glassface French Edward Loh
Singapore

Honorable Mention

"Glassface French"



Security on Air Force One Olivier Douliery
USA

Honorable Mention

"Security on Air Force One"



Curiosity Milan Fano Blatny
Czech Republic

Honorable Mention

"Curiosity"



After the Fires Al Bruton
USA

Nominee

"After the Fires"



Waves Alessio Federico
Italy

Nominee

"Waves"



MAKING WAVES 2 Allan Davey
Canada

Nominee

"MAKING WAVES 2"



Window Light Allan Davey
Canada

Nominee

"Window Light"



Overview 2 Allan Davey
Canada

Nominee

"Overview 2"



The Invisible Wall Ana De Orbegoso
USA

Nominee

"The Invisible Wall"



Imagine Carmen Spitznagel
Germany

Nominee

"Imagine"



CB07 010 Clayton Bastiani
UK

Nominee

"CB07 010"



Broken 02 Dave Coba
Germany

Nominee

"Broken 02"



Telescope David Bennett
UK

Nominee

"Telescope"



Searchlight David Bennett
UK

Nominee

"Searchlight"



Chernobyl Figures David Bennett
UK

Nominee

"Chernobyl Figures"



River Entrance Aerial David Flanagan
Australia

Nominee

"River Entrance Aerial"



Warragamba Dam 3 Aerial David Flanagan
Australia

Nominee

"Warragamba Dam 3 Aerial"



Crosshairs and Crossroads Dawn Bradway
USA

Nominee

"Crosshairs and Crossroads"



Glassface-boy Edward Loh
Singapore

Nominee

"Glassface-boy"



Bicycle 1 Euro Rotelli
Italy

Nominee

"Bicycle 1"



Buda Garry Wapshott
Australia

Nominee

"Buda"



Circles of Light Giles Angel
UK

Nominee

"Circles of Light"



Apothiosis Ian Patrick
France

Nominee

"Apothiosis"



Smoke 2 James Bell
UK

Nominee

"Smoke 2"



Smoke 3 James Bell
UK

Nominee

"Smoke 3"



Aspirance Jean-Charles Folliet
France

Nominee

"Aspirance"



Gallia Space Jean-Charles Folliet
France

Nominee

"Gallia Space"



Catch The Bouncing Ball Jill Flynn
USA

Nominee

"Catch The Bouncing Ball"



Albatross John Fleck
USA

Nominee

"Albatross"



fruit joSon
USA

Nominee

"fruit"



Blanc Noir Blanc Katie Lees
Australia

Nominee

"Blanc Noir Blanc"



Bicycle Melanie Rijkers
Netherlands

Nominee

"Bicycle"



Poppit Sands 1 Michael Jackson
UK

Nominee

"Poppit Sands 1"



Poppit Sands 5 Michael Jackson
UK

Nominee

"Poppit Sands 5"



Below the Surface Michael Eudenbach
USA

Nominee

"Below the Surface"



Photomandala Zen Milan Fano Blatny
Czech Republic

Nominee

"Photomandala Zen"



Science tree Oscar Amoros
Spain

Nominee

"Science tree"



Her Third Eye Patricia Lay-Dorsey
USA

Nominee

"Her Third Eye"



Painted Rose Peter Schafrick
Canada

Nominee

"Painted Rose"



Tangled Peter Ingrasselino
USA

Nominee

"Tangled"



Ceiling Tiles Phil Cook
UK

Nominee

"Ceiling Tiles"



Dalai Lama / Project Hope Phil Marco
USA

Nominee

"Dalai Lama / Project Hope"



Fish & Chips Rowan Butler
UK

Nominee

"Fish & Chips"



Dallas Sandor Csortos Szabo
Hungary

Nominee

"Dallas"



Winter Reflections Sara Shoemaker Lind
USA

Nominee

"Winter Reflections"



Rockefeller Sean MacLeod
Switzerland

Nominee

"Rockefeller"



Winterton Seascape Evening Steve Taylor
UK

Nominee

"Winterton Seascape Evening"



Power-cables-5 Steve Taylor
UK

Nominee

"Power-cables-5"



Jet Trail Steve Taylor
UK

Nominee

"Jet Trail"



A Navigation Cone Steve Taylor
UK

Nominee

"A Navigation Cone"



Breakthrough Susan Burnstine
USA

Nominee

"Breakthrough"



Wax-On Tom Szuba
Canada

Nominee

"Wax-On"



< back