Sport - Professional

Box 03 Mel Lindstrom
USA

1st Place - Outstanding Achievement

"Box 03"



The Duck Dive Tim Mckenna
French Polynesia

3rd Place - Honor of Distinction

"The Duck Dive"



hands James Russell
USA

Honorable Mention

"hands"



Tyson Olivier Douliery
USA

Honorable Mention

"Tyson"



Hit Chris Ryan
UK

Honorable Mention

"Hit"



National Iranian female kickboxing team afshin dehkordi
UK

Nominee

"National Iranian female kickboxing team"



In Clouds Andreas Heumann
Germany

Nominee

"In Clouds"



Study on Thai sport: takraw Cedric Arnold
Thailand

Nominee

"Study on Thai sport: takraw"



TOURAFRIQUE01 Chris Keulen
Netherlands

Nominee

"TOURAFRIQUE01"



TOURAFRIQUE06 Chris Keulen
Netherlands

Nominee

"TOURAFRIQUE06"



surfers Chris Budgeon
Australia

Nominee

"surfers"



soccerfan Chris Budgeon
Australia

Nominee

"soccerfan"



Thai02 David Finnegan
Australia

Nominee

"Thai02"



the sky scraper diver Deborah Roffel
Netherlands

Nominee

"the sky scraper diver"



untiteled Deborah Roffel
Netherlands

Nominee

"untiteled"



Rodeo_2 Donna Rayne
USA

Nominee

"Rodeo_2"



Rodeo_12 Donna Rayne
USA

Nominee

"Rodeo_12"



Start Gunnar Mjaugedal
Norway

Nominee

"Start"



powder skier 1 Henry Georgi
Canada

Nominee

"powder skier 1"



Motion Study_1038 Tiki Barber Howard Schatz
USA

Nominee

"Motion Study_1038 Tiki Barber"



Long Jump Sequence Hugh Turvey
UK

Nominee

"Long Jump Sequence"



Female Wrestlers Jackie Alpers
USA

Nominee

"Female Wrestlers"



sports12 James Russell
USA

Nominee

"sports12"



barcelona James Russell
USA

Nominee

"barcelona"



shot put James Russell
USA

Nominee

"shot put"



volley James Russell
USA

Nominee

"volley"



Knock Out Jeph DeLorme
USA

Nominee

"Knock Out"



Sliding on the Prado, Havana Joe Guerriero
USA

Nominee

"Sliding on the Prado, Havana"



spaceman Joel Lipovetsky
USA

Nominee

"spaceman"



Indian wrestlers_2 Karan Kapoor
UK

Nominee

"Indian wrestlers_2"



Freeriding on glacier Klaus Fengler
Germany

Nominee

"Freeriding on glacier"



The Big A Laura Reid
USA

Nominee

"The Big A"



swimmer Lonnie Duka
USA

Nominee

"swimmer"



Big A: Winter Horseracing Marc Asnin
USA

Nominee

"Big A: Winter Horseracing"



Big A: Winter Horseracing Marc Asnin
USA

Nominee

"Big A: Winter Horseracing"



Cross Country Skier Matt Lit
USA

Nominee

"Cross Country Skier"



Box_01 Mel Lindstrom
USA

Nominee

"Box_01"



Box_02 Mel Lindstrom
USA

Nominee

"Box_02"



Box_04 Mel Lindstrom
USA

Nominee

"Box_04"



Fencer Mel Lindstrom
USA

Nominee

"Fencer"



Fredrik Ericsson Mikael Pilstrand
Sweden

Nominee

"Fredrik Ericsson"



Niklas Karlstrom Mikael Pilstrand
Sweden

Nominee

"Niklas Karlstrom"



Cuba Olivier Douliery
USA

Nominee

"Cuba"



Fjordjumping Patrik Lindqvist
Sweden

Nominee

"Fjordjumping"



Polio Children (1) PAUL READ
UK

Nominee

"Polio Children (1)"



Polio Children (3) PAUL READ
UK

Nominee

"Polio Children (3)"



baseball Peter Schafrick
Canada

Nominee

"baseball"



Classic Racing Reinfried Marass
Austria

Nominee

"Classic Racing"



air Rob Waymen
Canada

Nominee

"air"



Eagle Soars Robert Cianflone
Australia

Nominee

"Eagle Soars"



Futbol Ryan Heffernan
USA

Nominee

"Futbol"



Fish In Hand Sara Shoemaker Lind
USA

Nominee

"Fish In Hand"



Underwater Tim Mckenna
French Polynesia

Nominee

"Underwater"



< back