Nature - Professional

Coldness Werner Branz
Austria

1st Place - Outstanding Achievement

"Coldness"



Death's Hand BW Youssef Ismail
USA

2nd Place - Merit of Excellence

"Death's Hand BW"



Hill Shadows Nicolae Cosniceru
Romania

3rd Place - Honor of Distinction

"Hill Shadows"



After Rain Bjornar Pedersen
Norway

Honorable Mention

"After Rain"



Icebergs in Fog (1) John Sylvester
Canada

Honorable Mention

"Icebergs in Fog (1)"



By the Water, II Hakan Strand
Sweden

Honorable Mention

"By the Water, II"



Ginger Alan Skyrme
Brazil

Nominee

"Ginger"



Belleayre Dawn Allan Hunter Shoemake
USA

Nominee

"Belleayre Dawn"



End of the Trail Burt Crapo
USA

Nominee

"End of the Trail"



SFO Mudflats (1) Cameron Davidson
USA

Nominee

"SFO Mudflats (1)"



Bauble Carol Sharp
UK

Nominee

"Bauble"



Honesty Carol Sharp
UK

Nominee

"Honesty"



Pinon Pine Daniel P. Griffith
USA

Nominee

"Pinon Pine "



Desert (146), 2008 David Zimmerman
USA

Nominee

"Desert (146), 2008"



Dream Forest Deborah Roffel
Netherlands

Nominee

"Dream Forest"



Lone Tree Dennis Frates
USA

Nominee

"Lone Tree"



Lavender Dennis Frates
USA

Nominee

"Lavender"



Etna Dianna Snape
Australia

Nominee

"Etna"



Beach Grass Douglas Bowman
Canada

Nominee

"Beach Grass"



Old Tree Giorgio Skory
Switzerland

Nominee

"Old Tree"



Glen Headland Daisy Glen Headland
UK

Nominee

"Glen Headland Daisy"



By the Water, III Hakan Strand
Sweden

Nominee

"By the Water, III"



Winter Trees Hakan Strand
Sweden

Nominee

"Winter Trees"



Winter Tree Hakan Strand
Sweden

Nominee

"Winter Tree"



Waimea Valley (27) Jeff Zaruba
USA

Nominee

"Waimea Valley (27)"



Flowing Stones Jeff Friesen
Canada

Nominee

"Flowing Stones"



Between Air and Stone Jeff Friesen
Canada

Nominee

"Between Air and Stone"



The Rose Jerry Whitty
USA

Nominee

"The Rose"



Icebergs in Fog (2) John Sylvester
Canada

Nominee

"Icebergs in Fog (2)"



Highdrama Two john alfano
USA

Nominee

"Highdrama Two"



Dyrholaey john smith
USA

Nominee

"Dyrholaey"



Death Valley Joseph Romeo
USA

Nominee

"Death Valley"



Silo Lionel HUG
France

Nominee

"Silo"



Buisson Lionel HUG
France

Nominee

"Buisson"



Marsh Grass with Trees Lisa Elmaleh
USA

Nominee

"Marsh Grass with Trees"



Filament (1) Lynda Lester
New Zealand

Nominee

"Filament (1)"



Bug Flower Marc Cartwright
USA

Nominee

"Bug Flower"



Between Dawn and Sunrise Martin Wiesli
Switzerland

Nominee

"Between Dawn and Sunrise"



Duxbury Beach Nicole Rosario
USA

Nominee

"Duxbury Beach"



Agave Olivia Ogren-Hrejsa
USA

Nominee

"Agave"



River and Mountains, Guilin, China Patrik Argast
USA

Nominee

"River and Mountains, Guilin, China"



Dark Side of the Moon Peter Lik
USA

Nominee

"Dark Side of the Moon"



Evolution Peter Lik
USA

Nominee

"Evolution"



Harmony Peter Lik
USA

Nominee

"Harmony"



Sunlit Birches Peter Lik
USA

Nominee

"Sunlit Birches"



Winter Shadows Peter Lik
USA

Nominee

"Winter Shadows"



Reflections on Winter Stream Randall Nyhof
USA

Nominee

"Reflections on Winter Stream"



Splash Ruud Peters
Netherlands

Nominee

"Splash"



Rain is Coming Sietske de Vries
Netherlands

Nominee

"Rain is Coming"



< back