Silhouette - Professional

Grand Avenue David Allan Brandt
USA

1st Place - Outstanding Achievement

"Grand Avenue"



Underpass Brenda Lindfors
USA

2nd Place - Merit of Excellence

"Underpass"



A Soldier's Funeral Hakan Strand
Sweden

3rd Place - Honor of Distinction

"A Soldier's Funeral"



Jane Calhoun Michael Crouser
USA

Honorable Mention

"Jane Calhoun"



Water Wall Couple Liz Arcus
Australia

Honorable Mention

"Water Wall Couple "



Dinner Time Scott Barrow
USA

Honorable Mention

"Dinner Time"
When I shoot for clients I am meticulous in my preparation. When I shoot for myself I enjoy the freedom to wander and find whatever serendipity places before me. Such was the case when I discovered this dog trainer taking a break with his puppies. The sun had just risen through the fog over the lake and the silhouettes as they rushed to be fed were in perfect alignment.



Two Trees Adam Kuehl
USA

Nominee

"Two Trees"



Untitled Alexander Tivanov
Russia

Nominee

"Untitled"



Another Side of the Evening Anatoliy Tyshkevych
Ukraine

Nominee

"Another Side of the Evening"



Whistleblower (02) Andreas Teichmann
Germany

Nominee

"Whistleblower (02)"



Whistleblower (01) Andreas Teichmann
Germany

Nominee

"Whistleblower (01)"



2 or 1 Carlos Norberto Lanus Ocampo
Argentina

Nominee

"2 or 1"



Count the Stars, Turret Arch Carolyn Guild
USA

Nominee

"Count the Stars, Turret Arch"



Fence Christie Goodwin
UK

Nominee

"Fence"



Lightbox Damion Berger
USA

Nominee

"Lightbox"



Cinque Terre Daniele Brunetti
Italy

Nominee

"Cinque Terre"



Snow Running David Allan Brandt
USA

Nominee

"Snow Running"



Farm Days Dean Dampney
Australia

Nominee

"Farm Days"



Top Hat Silhouette Don Kellogg
USA

Nominee

"Top Hat Silhouette"



Fall Frederic Vanwalleghem
Belgium

Nominee

"Fall"



Fughe Gabriele Croppi
Italy

Nominee

"Fughe"



The Powerlessness Giorgio Skory
Switzerland

Nominee

"The Powerlessness"



Untitled Irakly Shanidze
USA

Nominee

"Untitled"



Bounce Jonathan Evans
UK

Nominee

"Bounce"



Swim Jonathan Evans
UK

Nominee

"Swim"



Monks Praying Joseph K.S. Tan
Singapore

Nominee

"Monks Praying"



Day's End Kurt Brown
Canada

Nominee

"Day's End"



Silhoutte Crossing Leland Bobbe
USA

Nominee

"Silhoutte Crossing"



Catrina's Soul Marissa Lopez Donatt
USA

Nominee

"Catrina's Soul"



Exit Matthias Arni Ingimarsson
Iceland

Nominee

"Exit"



Girl and Tree Michael Crouser
USA

Nominee

"Girl and Tree"



Banderillero, Burgos Spain Michael Crouser
USA

Nominee

"Banderillero, Burgos Spain"



Shadows of Ourselves Monica Shulman
USA

Nominee

"Shadows of Ourselves"



Before Night Falls Mostafa Moftah
Egypt

Nominee

"Before Night Falls"



Zanzibar Fisherman (2) Nick Aldridge
South Africa

Nominee

"Zanzibar Fisherman (2)"



Not in London (Remastered), No.1 (from "Darkscapes") Nikolai Ishchuk
UK

Nominee

"Not in London (Remastered), No.1 (from "Darkscapes")"



Elevation Ragne Sigmond
Norway

Nominee

"Elevation"



Tuscany, Italy Robert Piccoli
Australia

Nominee

"Tuscany, Italy"



Untitled roberta vivoli
Spain

Nominee

"Untitled"



Family Stroll Ruud Peters
Netherlands

Nominee

"Family Stroll"



Saturday Afternoon II Saman Far
USA

Nominee

"Saturday Afternoon II"



Splish Splash Sandra Mu
New Zealand

Nominee

"Splish Splash"



No Title SATYAKI GHOSH
India

Nominee

"No Title"



Women, Mali, 2006 Stephane Louis
France

Nominee

"Women, Mali, 2006"



Bakerloo Straight Tony Baker
UK

Nominee

"Bakerloo Straight"



Milano Werner Branz
Austria

Nominee

"Milano"



< back